Behind The Music: Adam Lambert (česky) 2/2

11. srpna 2011 v 21:09 | Vanda |  Speciály


Na jaře 2009 s vědomím, že to může být jeho poslední příležitost to rozjet, sedmadvacetiletý Adam stanul ve světlech Idolu s odvážnými vystoupeními.
Adam Lambert: Rád šokuji… Cokoli na jevišti dělám, je proto, abych v lidech vyvolal nějaké reakce…
Barry Weiss: Byl hvězdou od prvního momentu, co se tam objevil… Cokoli udělal, zvyšovalo laťku…
Vanessa Grigoriadis: Měl takový andělský hlas, a snažil se přeměnit Idol, aspoň jen pro tuhle jedinou sezonu, ze soutěže na takovou dramatickou burlesku.
Adam Lambert: Nerad hraji na jistotu. Rád dělám věci na sto procent.

Týden za týdnem se diváci nemohli dočkat, co Adam udělá příště. Ať už to bylo ztvárnění písně od Tears for Fears, Mad World, které vzalo za srdce lidi po celé Americe.
Leila Lambert: Slova té písně hodně vypovídají o Adamovi, jeho dětství, vzpomínky, snahu zapadnout někam…
Adam Lambert: Známe ten pocit cítit se jako outsider, být posmutnělý, s tím jsem se ztotožnil a rozhodl se, že to pro mě může být docela emotivní a zranitelné vystoupení.
Barry Weiss: Mad World byl příběh duše, v jeho podání neočekávaný a bylo to vynikající.
Simon Cowell: Jsi jedním z nejlepších, nejoriginálnějších soutěžících jakého jsme tu kdy měli. Ideou tohohle je, že doufáme v objevení někoho, kdo se stane světovou hvězdou a já opravdu věřím, že jsme ji našli v tobě. Gratuluji!

Adam se dostal do finálového kola, kde se postavil proti Krisu Allanovi. Byly spolubydlící, dobří přátelé, ale naprosto odlišní.
Kris Allen: On byl ten kluk s linkami a makeu-pem a já jsem měl být takový ten klasický kluk od vedle, který si brnká na kytaru a zpívá zamilované písničky holkám. Je naprosto zřejmé, že show nás chtěla co nejvíce rozlišit..

Důkazem jeho vzrůstající popularity bylo, když se objevil na obálce Entertainment Weekly, jako první ze soutěžících z American Idol ještě před finále. Článek chválil jeho schopnosti a nazval ho nejvíc vzrušujícím účastníkem za mnoho let, ale také spekuloval, zda jeho orientace ovlivní hlasování…
Adam Lambert: Článek spekuloval, jestli jsem nebo nejsem gay a jestli Amerika bude chtít homosexuálního vítěze. Nevěnoval jsem tomu pozornost, přišlo mi to bláznivé.
Daniele Stori: Ve Spojených státech nejsou lidé tak otevřeně smýšlející, jak bychom si přáli. Používají takový černobílý obrázek typického idolu, ty reprezentuješ Ameriku, tak bys měl představovat její hodnoty…A takový Adam nebyl.
Adam Lambert: Bylo to pro mě velmi těžké, protože mi v podstatě nebylo dovoleno mluvit. Když jste v American Idol, tak nemůžete poskytovat individuální rozhovory. Věděl jsem, že to nemám ve svých rukou a to mě děsilo.


Zatímco fanoušci posílali své poslední hlasy, výsledek byl stále nejistý.
Vítězem American Idolu 2009 je… Kris Allen.
Kris Allen: Když řekl mé jméno, byl jsem fakt v šoku…
Jak se cítíš? Kris Allen: Je to skvělý, ale Adam měl vyhrát.
Kris Allen: Adam je úžasný a zasloužil si to stejně jako já, vážně.

Adam vzal porážku s klidem, ve svých očích dosáhl něčeho většího.
Adam Lambert: S Krisem jsme si před finále říkali, že teď už je jedno, jak to dopadne, když jsme se dostali až nakonec soutěže. Protože oba jsme získali to zviditelnění, které jsme mohli získat a kariéra je teď připravená stoupat do dalších sfér.

Hned po finále Adam ozdobil obálku časopisu Rolling Stone. Tenhle výtisk se stal nejprodávanějším v roce 2009. Řekl to jednou provždy a jasně…
Vanessa Grigoriadis: Když mi přidělili ten rozhovor, nevěděla jsem, jestli se vůbec hodlá otevřít a najednou během deseti minut z něj vypadlo, že je gay… Řekl mi to, co celá Amerika chtěla vědět, byl to ten nejsnadnější sólokapr jaký jsem kdy měla.

V kruhu svých blízkých byl otevřený už dávno, ale oznámit svou orientaci celé Americe byl rozhodující okamžik
Adam Lambert: Bylo to pro mě velmi těžké, protože mi v podstatě nebylo dovoleno mluvit. Když jste v American Idol, tak nemůžete poskytovat individuální rozhovory. Věděl jsem, že to nemám ve svých rukou a to mě děsilo. Sexualita je v téhle společnosti tak skandalizována. Já jsem hrdý na svou orientaci. Nemám se za co stydět, nemám žádné komplexy. Ale pro mě to není o tom nosit tričko s nápisem 'gay', ale s nápisem 'jsem Adam'.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


V červenci 2009 se stal Adam novou výraznou tváří pop music, a rodící se hvězdou. Poté, co skončil druhý v American Idol, mu ihned byla nabídnuta smlouva s RCA Records.
Adam Lambert: Věděl jsem, že tohle je moje příležitost, snažil jsem se o to deset let, celou dobu co jsem byl v Los Angeles.
Barry Weiss: Byl jako umělec v aréně - multiplatinový umělec od prvního okamžiku, co jste ho uviděli. Je extrémně charismatický a pro tohle stvořený. Největším bojem bylo to, jak všechen ten potenciál uchopit a udělat album.

Spolupracoval s elitou - Lady Gaga, Lindou Perry, P!nk nebo Muse, Adam vytvořil hudební koktejl spojující jeho glamrockové kořeny s hluboce osobními texty.
Adam Lambert: Napsal jsem píseň Aftermath, která je o momentu než se otevřete. Ten moment je neuvěřitelně děsivý, proto jsem to napsal. Chtěl jsem tím pomoct lidem, kteří stojí před velkým rozhodnutím, říct jim, že to bude v pořádku. Když už jednou tohle chaotické rozhodnutí uděláte, naleznete osvobození. Pro mě mají ta témata, které jsem na albu popisoval, co dělat s hledáním naplnění v jakékoli podobě. Píseň Strut je o posílení. Odvázat se, mít svůj krok, rytmus, nedržet se zpátky. Doufám, že to inspiruje lidi, aby byli sami sebou.

Adam nahrál své první album - For Your Entertainment - jen za dva měsíce. Aby potvrdil svou image, na obal si vybral androgenní fotku. V listopadu pokračoval ve veřejném pohrávání si se svou sexualitou, pózoval se ženou na pikantních fotkách v časopise Details.
Adam Lambert: Koncept byl ten, že bude nahá a já ji budu držet ve smyslných pozicích. Hetero-erotické. Myslel jsem si, že to bude fakt zábavné, zvláštní a celkově něco jiného, co jsem nikdy předtím neudělal.

Fotky vyvolali jedovaté reakce médií. (Představte si, jak radikální by to bylo, kdyby pózoval s klukem a ne s vysokou barbínou.) Nejvíc pozornosti vyvolal redaktor OUT magazínu, když kritizoval Adama za to, že neutralizuje svou homosexualitu.
Adam Lambert: Říkal jsem si, copak nedělám dost? Co ode mě ještě potřebujete? Jsem otevřený ohledně své orientace, jsem na to hrdý, ale nejsem tu jako zastánce všech, nejsme příkladem jak být správným gayem. Dokonce jsem ho zmínil na Twitteru, protože mě to naštvalo, napsal jsem: Kámo, nepromítej si své názory na mě a neočekávej, že to budu jen tak snášet. To není moje práce. Nejsem politik, jsem bavič.

Pár týdnů na to při American Music Awards přeměnil plápolající kontroverzi do bouřlivého požáru. Neměl žádné zábrany, předstíral orální sex, táhl tanečníky v kůži na vodítkách a pak spontánně popadl svého klávesáka a políbil ho.
Monte Pittman: Mám před sebou Adama a pak koutkem oka zahlédnu, jak se s Tommym líbá. Říkal jsem si, co blázní, přece jsme v národní televizi.
Barry Weiss: Vážně jsem teď viděl to, to co myslím, že jsem viděl?
Monte Pittman: Ty bláho, tohle bude všude ve zprávách…
Adam Lambert: Tohle bylo moje první televizní vystoupení od American Idolu a všechen ten adrenalin ve mně… Byl jsem fakt vyhecovaný.

Reakce byla okamžitá.
Adam Lambert: Odešel jsem ze scény dělat nějaké rozhovory a první reakce byla, jestli se mi nezdá, že jsem zašel až příliš daleko. A jak rozhovor pokračoval, došlo mi, že lidé to nepřijmou dobře.

ABC dostalo před tisíc stížností a pořad Good Morning America zrušil Adamovo plánované vystoupení, které mělo proběhnout na druhý den.
Moderátorka: Ztrácí lidi, jako jsem já, tohle bylo prostě vulgární.
Adam Lambert: Cítil jsem, že na mě útočí pro důvody, které byly hlubší než to, co jsem doopravdy udělal. Vlastně hned na druhý den v televizní show, kde jsem byl hostem, na poslední okamžik ukázali polibek mezi Christinou, Madonnou a Britney. Hned na to ukázali můj polibek s basákem a zamlžili to. V tu chvíli jsem si pomyslel, tak jakou zprávu tímhle dáváme dětem? To že se dvě dívky líbat můžou ale dva kluci už ne? Bylo to frustrující.

23. listopadu 2009 uprostřed toho zmatku bylo vydáno jeho první album. Vyrůstal s pocitem, že nikam nepatří, a teď musel přemýšlet, zda být sám sebou ho nebude stát všechno.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


V listopadu 2009 když měl Adam vydat své první album se opět ocitl v ohni kontroverze. Po jeho vystoupení na American Music Awards pocítil sílu negativního tlaku.
Adam Lambert: Bál jsem se, aby to neovlivnilo prodejnost. Zahodil jsem snad svou šanci? Znepřátelil jsem si své publikum? Nevyhodí mě nahrávací společnost? Můžu se teď rozloučit se svou kariérou? Bylo to strašné.

Adamovy obavy klesly k ledu, protože For Your Entertainment bylo ohromně úspěšné. Singl Whataya Want From Me pomohl Adamovi k jeho první nominaci na Grammy a byl na prvním místě mezinárodních hitparád. Album se v zahraničí stalo platinovým. A prodeje singlu vydělaly celosvětově čtyři miliony.
Adam Lambert: Tohle je pro mě vrchol. Cítím se naprosto naplněn. Pociťuji, jak tvrdě jsem pracoval a ta práce se vyplatila. Co víc můžete chtít? To pro tohle jsem šel do American Idol - mít album, které budou lidi chtít kupovat.
Adam Lambert: Moje písnička je zrovna v rádiu. To mě pořád trochu dostává…

Adam podpořil album extravagantním turné Glam Nation Tour. Hrálo se ve vyprodaných halách po celém světě.
Shirley Halperin: Umělci, kteří prorazili díky American Idol, se většinou nedostanou za hranice. Ale Adama hráli po celém světe a Glam Nation Tour byla obrovsky úspěšná v každém ohledu.
Adam Lambert: Je úžasné využít svou vlastní hudbu a zpívat ji živě. Je to moment intimity mezi mnou a publikem.
Adam Lambert: Mám takový názor, že klíčem ke všemu je najít lásku k sobě!
Scarlett Cherry: Byla jsem dojatá, když jsem viděla ty lidi kolem něj, ty malé děti s očními linkami a s plakáty "I love Adam", prarodiče, starší ženy. Myslím, že dojímá každého tak hluboce proto, že přináší tuto zprávu o lásce k sobě samému. A inspiruje mnoho lidí, aby se stali sami sebou, a že je v naprostém pořádku být tím, kdo jste…

Mimo jeviště Adam šíří tu samou zpráva, když navázal spolupráci s Trevor Project, organizací, která podporuje homosexuální mládež.
Adam Lambert: Nenechte agresory, ty nevědomé, bojácné, úzkoprsé lidi zacházet s vámi špatně. Musíte být silní a věnovat pozornost jen pozitivním věcem. Když to tak uděláte, prosadíte se, povstanete a budete žít svůj život naplno.

Jak se Adam blíží k třicítce, stává se tou hvězdou, o které snil. Je znovu ve studiu, nahrává nové album a říká, že to nejlepší teprve přijde.
Adam Lambert: Teď nahrávám druhé album s větší sebedůvěrou, více znalostmi o sobě jako umělci, o svém publiku. Bude to velmi autobiografické, chci, aby to bylo osobní.
Adam Lambert: Pořád se mi líbí Freak flag, co myslíš? Zdá se to být jako dobrý titul pro název.
Adam Lambert: Myslím, že my umělci máme ve své výzbroji úžasnou věc, a to možnost ovlivnit masy. Chci, aby má alba vzala posluchače na cestu.
Leila Lambert: Myslím, že jeho dospívání a to, čím si prošel, mu dalo sebejistotu být výrazným. Je na hraně, ale takový prostě je.
Adam Lambert: Osvobodit se a akceptovat sám sebe, naučit se milovat to kým jsem. Nesnažím se být ničím jiným než sám sebou.

Vanda pro lambertsource.blog.cz © 2011
 


Komentáře

1 Natsumi Natsumi | Web | 11. srpna 2011 v 21:52 | Reagovat

veľmi vám ďakujem za preklad ;) ste super :)

2 Emík :) Emík :) | 12. srpna 2011 v 17:05 | Reagovat

Mě si tím, že se nestydí za to že je gay aa tou jeho extravagancí naprosto získal :) a videa, jak se líbá s Tommym, na těch, upřímě řečeno, naprosto ujíždím :)

3 christian louboutin shoes christian louboutin shoes | E-mail | Web | 3. listopadu 2012 v 7:06 | Reagovat

My partner and i am not convinced if you actually be sure to take the time period to resolution peoples inquiries; but My husband and i will make an effort in either case. What kind of options would you generate regarding an individual who is trying to get get going in internet marketing promotions?.
http://www.wireshoes.net/sandals.html

4 spagetti straps wedding dress spagetti straps wedding dress | E-mail | Web | 2. května 2013 v 9:03 | Reagovat

Q. If Mr. and Mrs. Bigger had kids, who would be the biggest of the three?
http://www.spelldress.net/wedding-dresses-ball-gown-wedding-dresses.html

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama