Shrnutí druhého singlu Whataya Want From Me

12. září 2010 v 14:05 |  Speciály

20. listopadu vyšel ve Spojených státech amerických druhý singl Adama Lamberta z jeho debutové desky For Your Entertainment. Úspěšná éra, která z písně Whataya Want From Me udělala celosvětový hit a mezinárodně proslavila Adama Lamberta, je víceménně u konce. Mainstreamové dozvuky jsou nahrazovány tony třetího singlu If I Had You, a tak by bylo logické shrnout úspěchy průlomového singlu Adama Lamberta v jeho kariéře.

Začátek téhle éry je zakořeněn někde, kde by to většina z vás ani neřekla. Vše se vrací ke zlomovému a provokačnímu vystoupení na American Music Awards. Tam Adam Lambert jako na dnešní dobu poměrně nezávislý umělec (měl volnou ruku při výběru prvního singlu ze své debutové desky), který se navíc měl stát rádoby průkopníkem homosexuální menšiny ve větší nahrávací společnosti, udělá kiks, který ho mohl stát celou kariéru. Nakonec to stálo zahrabaný obrovský hitový potenciál prvního singlu For Your Entertainment. Po tomhle kiksu se Lambertovi malinko zavázali ruce a při výběru druhého singlu musel spolupracovat s nahrávací společností.

Ta vybrala příjemnou mainstreamově přijatelnou pop/rockovou baladu Whataya Want From Me. Tuhle píseň původně napsala pop/rocková americká zpěvačka P!nk pro svou pátou studiovou desku Funhouse. Ta se nakonec bez téhle písně obešla a producent Max Martin (ne)musel najít náhradní osobu pro přednes téhle ambiciozní písně. Teď se můžeme vrátit k Maxovi Martinovi, který je v hudebním byznysu velké zvíře. Ve svém životopise se může pochválit hity Britney Spears, Katy Perry, Kelly Clarkson nebo světe div se Allison Irahety. A jak už všichni víme, Adam Lambert se mohl pyšnit novým diamantem v tracklistu své první solové desky.

Jak singl v rádiovém světě USA rostl na síle, bylo jasné, že mezinárodní boom může přijít už v téhle chvíli, což by bylo na finalistu American Idol celkem brzy, když se vezmou v potaz zkušenosti minulých účastníků. K exportu do jiných částí zeměkoule je však potřebný videoklip a pro americkou veřejnost by měl být o 180 stupňů jiný než předešlý rozjuchaný For Your Entertainment. Pověřenou osobou nad videoklipem se stala režisérka Diane Martel, která však s Lambertem aktivně diskutovala o finální podobě videoklipu. V klipu tedy můžete zahlédnout nápady inspirované režisérkou, ale i samotným Lambertem. Premiéru si klip odcvakl v lednu.


Lambert několikrát porzradil, že význam videoklipu může být pro každého osobní. Může to být stav v nějakém vztahu, kdy si nejste jistí, jak to bude dál. Může to, ale být také stav rockové hvězdy, která se ptá fanoušků a médií, co vůbec po ní chtějí (znovu může ve vzduchu viset otazník na AMA).

Silný rádiový základ i videoklip už byly de facto hotové. Teď už jen zbývalo zapsat píseň do širšího podvědomí posluchačů. A rozjela se velká propagace, která nakonec přesáhla americké hranice. Nejvýraznější perfomance bylo asi při AOL Sessions. Následovala vystoupení v americký shows Davida Lettermana, Ellen DeGeneres, Connana O'Briena, So You Think You Can Dance, Jay Lena, Oprah Winfrey a gradovalo návratem na jeviště American Idol. V Evropě Lambert vystoupil ve Finsku, Švédsku, Nizozemsku, Německu, Velké Británii a Švýcarsku.


Všechny tyhle faktory nakonec rozhodly o tom, že se z písně a neznámé tváře Adama Lamberta stal celosvětový hit. Prodejní certifikace, rádiové a žebříčkové úspěchy a hlavně boom značky Adama Lamberta, která přispěla k vydání jeho desky po celém světě. Začneme domovským úspěchem, tedy USA.


V Americe píseň dosáhla TOP 10 oficiální singlové hitparády (první TOP TEN hit Lamberta). První místo dosáhl singl ve fyzických prodejech, 8. místo v digitálním stahování, 12. místo ve všech popových písní a 18. místo v hranosti rádií. Za prodeje, které přesáhly hranici 1.000.000 získal platinovou certifikaci.
Přesuneme se do nedaleké Kanady, kde singl měl snad největší úspěchy za celé období téhle éry. Jen to začalo třetím místem v oficiální singlové hitparádě, pokračovalo prvním remixovým místem a vygradovalo to jeho první mezinárodní cenou MuchMusic Video Awards. Singl byl 2x platinový.

Celkově byl tenhle singl ve 14 zemích v TOP 5, včetně České republiky, kde byl dokonce na místě třetím. První místo dobyl v Argentině, Estonsku, Polsku, Slovinsku a Jižní Africe. Certifikován za prodeje byl platinou v Austrálii, na Novém Zélandě, zlatem v Dánsku a Německu.

lambertsource.blog.cz © 2010
 


Komentáře

1 Simona Simona | 12. září 2010 v 14:32 | Reagovat

tak toto je úplne super :"Celkově byl tenhle singl ve 14 zemích v TOP 5, včetně České republiky, kde byl dokonce na místě třetím" ...a u nás na Slovensku sa začína len teraz hrať..ako vždy zase raz sme zaspali dobu :-( o If I Had You sa radšej ani vyjadrovať nebudem, tá snáď k nám ani nedorazí...ach jaj, kde je svet a kde sme my :-((

2 lambertsource lambertsource | Web | 12. září 2010 v 14:33 | Reagovat

Na Slovensku byl doposud nejvýše 25. ;-)

3 bauti46,Jíťa bauti46,Jíťa | 12. září 2010 v 15:11 | Reagovat

škoda toho, že na společnost bylo přestavení na AMA příliš odvážné, protože ten singl je sám o sobě super, po If I had you je můj nejoblíbenější

4 Katarina78 Katarina78 | E-mail | Web | 13. září 2010 v 7:10 | Reagovat

Ještě že má Adam Glam Nation Tour, kde si ruce svazovat nemusí:-))))

5 AL(am)BERT.Qa °° AL(am)BERT.Qa °° | 13. září 2010 v 18:10 | Reagovat

Potlesk ... :* ten song miluju ... a je to hitovkaa ... Ale i Fye je nádhern song ... díky tomuhle sem Adama tačla poslouchat nebyl to Wwfm ale Fye ;) ... On je jedinečnej ! ♥

6 Katarina78 Katarina78 | E-mail | Web | 15. září 2010 v 7:35 | Reagovat

Přesně, ten pohled a úsměv ve videoklipu k FYE to všechno začal!!!!:-DDD

7 Pat Pat | 15. září 2010 v 18:59 | Reagovat

jelikož P!NK miluju, musím říct že mě trochu mrzí že jí nezpívá ona, když jí na svém Funhouse Summer Carnival zpívala bylo to užasné... ale Adam jí také nezpívá špatně to vůbec.

8 christian louboutin christian louboutin | E-mail | Web | 3. listopadu 2012 v 3:14 | Reagovat

Q. What is a computer's favorite dance?
http://www.wireshoes.net/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama